МАЛА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ПРО МАНУ
Національний центр «Мала академія наук України» – середовище для талановитих дітей. Унікальна освітня система забезпечує організацію і координацію науково-дослідницької діяльності учнів, створює умови для їх інтелектуального, духовного, творчого розвитку та професійного самовизначення, сприяє нарощуванню наукового потенціалу країни. Діяльність МАН спрямована на виявлення, розвиток і підтримку обдарованих, здібних до науки учнів.
Організація має 27 регіональних територіальних відділень, понад 300 позашкільних закладів різних типів визначено як базові в організації діяльності МАН. Науково-педагогічний склад МАН становить понад 6,5 тисяч педагогів, серед яких 1,5 тисяч – кандидатів наук, 300 – докторів наук. Структура наукових відділень МАН складається з 63 секцій, об’єднаних у 12 наукових відділень. Здебільшого учні МАН проводять науково-дослідницьку діяльність у галузях філології та мистецтвознавства (25%), хімії та біології, екології та аграрних наук (23%), історії та географії (20%). Щорічно зростає кількість дітей, залучених до наукової діяльності.
Нині учнями МАН є близько 300 тисяч обдарованих школярів з усієї України. Слухачами можуть стати усі охочі учні 6-11 класів. Учні - члени МАН є учасниками різноманітних обласних, всеукраїнських, міжнародних інтелектуальних конкурсів, турнірів, олімпіад і виявляють високий рівень підготовки та творчі здібності.
Визначним заходом МАН є щорічний Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН. У всіх етапах конкурсу-захисту беруть участь близько 100 000 школярів-старшокласників, з яких до фіналу виходять понад 1000 кращих. Серед інших заходів МАН – науково-технічна виставка-конкурс «Майбутнє України», інтерактивні конкурси «МАН-Юніор» і «МАН-Дослідник», Інтернет-турнір із природничих дисциплін «Відкрита природнича демонстрація», хакатони, профільні школи, літературні марафони та багато іншого.
Два роки тому МАН започаткувала школу громадянської та волонтерської участі «Агенти змін», яка стала популярною серед українських підлітків. Старшокласники розробляють креативні соціальні проекти, спрямовані на розвиток своїх міст. Кілька разів на рік «агенти» приїжджають на очну сесію до Києва, де працюють з досвідченими тренерами і менторами, які допомагають підліткам реалізовувати свої ідеї. З 2006 року МАН нагороджує кращих учнів – переможців всеукраїнських олімпіад та конкурсу-захисту – стипендіями Президента України. За цей період відзнаку отримали більш як три тисячі обдарованих школярів і студентів.
Також учні МАН мають змогу проходити навчання у кращих світових наукових центрах – Європейському центрі ядерних досліджень CERN (Швейцарія), лабораторії XLab (Німеччина), лабораторії BioCEN (Польща). Манівці щороку успішно представляють Україну на міжнародних наукових змаганнях. Приміром, на Конференції молодих вчених ICYS-2017 українські школярі здобули 9 медалей; на 29 конкурсі Молодих вчених Європейського Союзу нагород удостоїлися обоє наших конкурсантів, а переможцем цьогорічної міжнародної олімпіади GENIUS став манівець Микола Іванченко. До речі, винахід хлопця дозволяє розв’язати важливу проблему: він придумав, як ліквідувати розливи нафти на воді. Серед інших цікавих і визнаних на світовому рівні винаходів учнів МАН – спосіб вироблення електроенергії з атмосфери (автор – Самуїл Кругляк), технологія утилізації використаного поліетилену (автор – Катерина Малкіна), рукавичка, яка допомагає орієнтуватися у просторі людям з вадами зору (автор – Іван Селезньов) та багато іншого.
Підходи роботи МАН з обдарованою молоддю визнані на міжнародному рівні. У жовтні 2017 року у Парижі на засіданні Виконавчої Ради Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури прийнято рішення про створення на базі МАН Центру ЮНЕСКО 2-ї категорії. Такий статус дозволяє підвищити якість роботи з творчими дітьми та надає широкі можливості для обміну досвідом. Крім того МАН отримає додаткове фінансування деяких проектів, захищеність з боку держави, розширить контакти між науковими центрами під егідою ЮНЕСКО.
КОНАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
Адреса: 03186, м. Київ, вул.Дегтярівська, 38-44, 10 пов., телефон: (044) 489-55-99, сайт: www.man.gov.ua, е-mail: mail@man.gov.ua.
ЛІСОВИЙ Оксен Васильович, директор Національного центру «Мала академія наук України», кандидат філософських наук, лауреат Державної премії України в галузі освіти (2012 р.).
Тел./факс: (044) 489–55–99; e-mail: man@man.gov.ua
ПЕЩЕРІНА Тетяна Вікторівна, заступник директора з навчально-виховної роботи
Тел.: (044) 489–55–96; e-mail: nvv@man.gov.ua
СТРИЖАК Олександр Євгенійович, заступник директора з наукової роботи
Тел.: (044) 489–55–17; e-mail: stryzhak@man.gov.ua
ЛИХОТА Світлана Олексіївна, заступник директора з методичної роботи
Тел.: (044) 489–55–74; e-mail: method_center@man.gov.ua
ПОНОМАРЕНКО Оксана Петрівна, заступник директора з інформаційно-видавничої роботи
Тел.: (044) 489–55–04; e-mail: inform_center@man.gov.ua
ТРУШКОВСЬКИЙ Костянтин Юрійович, заступник директора з адміністративно-господарської діяльності
Тел.: 044) 489–55–69; e-mail: kt@man.gov.ua
Президія Малої академії наук України
Перелік територіальних відділень Малої академії наук України